ΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ

Το Εργαστήριο Ειδικής Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού του Ε.Κ.Π.Α. αποτελεί ένα από τα τρία βασικά και ανεξάρτητα Εργαστήρια του Τομέα Θεωρητικών Επιστημών της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού. Ιδρύθηκε το έτος 2003 με Διευθύντρια την Καθηγήτρια Δήμητρα Κουτσούκη.
Λόγω της μακράς εμπειρίας και του θεσμικού ρόλου του αποτελεί κέντρο αναφοράς για θέματα, που αφορούν στην αξιολόγηση, αντιμετώπιση και πρόληψη των αναπτυξιακών, αισθητηριακών και κινητικών διαταραχών.
Από την ίδρυσή του έχει σημαίνουσα παρουσία στο χώρο της ειδικής εκπαίδευσης και γενικότερα στην κοινωνία με πρωτοβουλίες, επιμορφωτικές δράσεις και καινοτομίες. Προσφέρει διαρκή επιμόρφωση σε επαγγελματίες εκπαίδευσης, υγείας, αθλητισμού & άσκησης, θεραπευτές, ψυχολόγους, αισθητικούς, νοσηλευτές, ειδικό βοηθητικό προσωπικό, φοιτητές, γονείς, αλλά και σε κάθε ενδιαφερόμενο ενεργό πολίτη, που επιθυμεί να εμπλουτίσει τις γνώσεις του.
Σε αυτό το πλαίσιο, η εκπαίδευση και οι γνώσεις έχουν πολύπλευρο περιεχόμενο με θεματικές, που αφορούν στην εκπαιδευτική αξιολόγηση και παρέμβαση, προσβασιμότητα και συμπερίληψη των ΑμεΑ, ενίσχυση της υγείας, πρόληψη και αποκατάσταση προβλημάτων με τη βοήθεια φυσικών εναλλακτικών μεθόδων -με απώτερο σκοπό τη διαμόρφωση ενός πιο υγιούς τρόπου σκέψης και τη βελτίωση του τρόπου ζωής όλων των πολιτών.