"SWIM YOUR WAY" -"ΚΟΛΥΜΠΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΤΡΟΠΟ"- 5η ΑΣΚΗΣΗ: ΕΠΙΠΛΕΥΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΩΘΗΣΗ (VIDEO)

Παρασκευή 11 Μαρτίου 2022
 "Swim your way" -"Κολυμπάμε με τον δικό μας τρόπο"- 5η άσκηση: Επίπλευση και Προώθηση (video)

Κοινωνικές δράσεις

Μάθημα 5: Επίπλευση και Προώθηση

Δραστηριότητα 1:
Ο εκπαιδευτικός τοποθετεί τα χέρια του στη πλάτη  του μαθητή, για να αποκτήσει σωστή στάση στο νερό και ταυτόχρονα να νιώσει ασφάλεια στο νερό. Στη συνέχεια πραγματοποιούμε μικρά ρολαρίσματα (μια από τα δεξιά, μια προς τα αριστερά).

Δραστηριότητα 2:
Συνεχίζει ο εκπαιδευτικός να έχει τα χέρια του στην πλάτη, ενώ ζητάει από το μαθητή να χτυπάει πόδια.
 Η ίδια άσκηση επαναλαμβάνεται, όμως αυτή τη φορά ο εκπαιδευτικός κρατάει το κεφάλι του μαθητή με το ένα χέρι ώστε σιγά-σιγά να ανεξαρτητοποιηθεί.

Δραστηριότητα 3:
Ο εκπαιδευτικός κρατάει το μαθητή σε θέση "αστερία", μέχρι να νιώσει ότι έχει βρει ο μαθητής την ισορροπία του μέσα στο νερό. Στη συνέχεια, ο εκπαιδευτικός απομακρύνεται σταδιακά, ώστε να αποκτηθεί η ομαλή ανεξαρτητοποίηση του παιδιού.

ΩΡΑ ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.!
Παίζουμε το παιχνίδι, ακίνητοι "αστερίες"

Βάζουμε τη μουσική να παίζει. Κατά τη διάρκεια που παίζει η μουσική, ο μαθητής έχει το δικαίωμα να κινείται, με όποιο τρόπο θέλει.

Όταν σταματήσει η μουσική, ο μαθητής παραμένει ακίνητος σε θέση "αστερία".