«SWIM YOUR WAY» ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS+ SPORT GUIDE & VIDEOS

Το Εργαστήριο Προσαρμοσμένης Κινητικής Δραστηριότητας/ Αναπτυξιακών και Κινητικών Διαταραχών του ΕΚΠΑ συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ SPORT «Swim your Way», (01/01/2020 - 31/12/2021). Πρόκειται για μία εποικοδομητική συνεργασία 5 ευρωπαϊκών φορέων με εμπειρία στον αθλητικό χώρο και τη διαχείριση ευρωπαϊκών προγραμμάτων. Στόχος του προγράμματος είναι η δημιουργία ενός πρότυπου οδηγού μαθημάτων κολύμβησης σε άτομα με αναπηρίες και πιο συγκεκριμένα σε άτομα με Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος, Σύνδρομο Down, Νευρολογικές Διαταραχές και Κινητικές Αναπηρίες.

Κατά τη διάρκεια υλοποίησης του έργου, οι συνεργαζόμενοι φορείς-εταίροι πραγματοποίησαν συναντήσεις προκειμένου να αξιολογήσουν την πρόοδο του έργου και να σχεδιάσουν τα επόμενα στάδιά του. Οι διεθνείς συναντήσεις πραγματοποιήθηκαν είτε διαδικτυακά (λόγω covid-19), είτε δια ζώσης, προκειμένου οι φορείς να ανταλλάξουν πολύτιμες εμπειρίες και καλές πρακτικές στην εκμάθηση της κολύμβησης. Η συγγραφή και μετάφραση ενός οδηγού ολοκληρώθηκε σε 4 διαφορετικές ευρωπαϊκές γλώσσες (Ελληνικά, Ρουμάνικα, Ιταλικά, Σλοβενικά). Περιέχει, εκτός από μία εκτενή βιβλιογραφική ανασκόπηση στις κατηγορίες των προαναφερόμενων αναπηριών, πρότυπα μαθήματα στους εξής τομείς: α) κανόνες, β) αναπνοές, γ) επίπλευση, δ) προώθηση και ε) κατάδυση. Ο οδηγός στην ελληνική και αγγλική γλώσσα παρατίθενται στα συνημμένα αρχεία.

Οι χώρες, που συμμετέχουν σε αυτό το πρόγραμμα, είναι η Ελλάδα, εκπροσωπούμενη  από τον Αθλητικό Σύλλογο «Αστερίας» και το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών με το Εργαστήριο Προσαρμοσμένης Κινητικής Δραστηριότητας (Καθηγήτρια Δήμητρα Κουτσούκη, ΣΕΦΑΑ), η Σλοβενία, εκπροσωπούμενη από τον αθλητικό Σύλλογο Κολύμβησης «SD Riba», η Ρουμανία, εκπροσωπούμενη από το Εθνικό Πανεπιστήμιο Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Βουκουρεστίου και τέλος η Ιταλία, εκπροσωπούμενη  από τον μη κερδοσκοπικό οργανισμό «Euphoria».

Τα μαθήματα κολύμβησης σε παιδιά με Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος παρουσιάζονται σε βίντεο, που μπορείτε να παρακολουθήσετε στη διεύθυνση www.youtube.com/channel/UCA8m35y8oc6mctT6Ahg9Dxg

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα στη διεύθυνση: swimyourway.eu

Facebook: @swimyourway
#SwimYourWay #erasmusplussport #inclusivesport #apalab #swimming #swimmingwarriors #disability #ErasmusPlus